Šokantan nalaz revizora o Poreznoj upravi FBiH: Ne upravljaju efikasno zaplijenjenom imovinom, ŽGP-u ukradeno pet mašina vrijednih 300.000 KM

Šokantan nalaz revizora o Poreznoj upravi FBiH: Ne upravljaju efikasno zaplijenjenom imovinom, ŽGP-u ukradeno pet mašina vrijednih 300.000 KM

Federalni revizori u u izvještaju o finansijskom poslovanju Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine, na čijem je čelu donedavno bio Šerif Isović, ukazali su na nekoliko nedostataka u radu ove institucije.

Jedna od ključnih stvari, utvrdil su revizori, odnosi se na zaplijenjenu imovinu.

Nema podataka

Revizori tvrde da se “ne vode se potpune evidencije o prodaji imovine, zbog čega se ne može potvrditi kada je i koliko puta određena imovina bila predmet prodaje”

Kako je utvrđeno u revizorskom izvještaju, u vanbilansnoj evidenciji iskazana je zaplijenjena imovina u iznosu od 157.447.303 KM, od čega je 99,7 posto skladišteno kod poreznih obveznika, “što je Zakonom o Poreznoj upravi FBiH i Pravilnikom o procedurama prinudne naplate poreznih obaveza predviđeno samo u izuzetnim slučajevima”.

Zbog dugotrajnog procesa prodaje, koja se većinom realizuje putem direktne prodaje, u tekućoj godini ostvarena je prodajna vrijednost (11.081.583 KM) koja je za 45 posto niža od procijenjene vrijednosti (24.409.306 KM).

“Shodno navedenom, ne možemo potvrditi da se efikasno upravljalo zaplijenjenom imovinom”, utvrdili su revizori.

U izvještaju je navedeno da od ukupne vrijednosti zaplijenjene imovine, 99,7 posto dato je poreznim dužnicima na čuvanje na osnovu ugovora o skladištenju imovine koje je zaključila Porezna uprava FBiH sa poreznim dužnicima u skladu sa članom 55. i 56. Pravilnika o procedurama prinudne naplate poreznih obaveza.

Međutim, povjeravanje zaplijenjene imovine poreznim obveznicima na upravljanje i čuvanje predstavlja rizik za Poreznu upravu.

S tim u vezi, 2023. godine popisna komisija je utvrdila manjak u iznosu od 300.000 KM kod GP ŽGP d.d. Sarajevo u stečaju.

Manjak se odnosio na pet mašina koje stečajni upravnik nije zatekao u firmi sa danom otvaranja stečajnog postupka, što je konstatirano zapisnikom o otvaranju stečajnog postupka od 31. marta 2023. godine.

S obzirom na značajan iznos imovine skladištene kod poreznih obveznika,stvara se dodatni rizik za osiguranje i zaštitu zaplijenjene imovine do momenta prodaje, istaknuto je u izvještaju.

No, ono što je indikativno, Porezna uprava u odgovoru revizorima navodi da je pet mašina ŽGP “otuđeno”, što je nevjerovatno.

Međutim, revizori nastavljaju dalje i tvrde da je vrijednost zaplijenjene imovine procijenjena je u momentu zapljene i “ne vrši se ponovna ili dodatna procjena vrijednosti, zbog čega se ne može potvrditi realna vrijednost imovine”.

“S obzirom na to da se na stanju još uvijek nalazi imovina koja je zaplijenjena prije više godina, ne možemo potvrditi da se efikasno upravljalo zaplijenjenom imovinom koja je najvećim dijelom data poreznim obveznicima na čuvanje, iako je ovakav način skladištenja Pravilnikom o procedurama prinudne naplate poreznih obaveza predviđen kao izuzetak.

Naplata duga

Zbog ovakvog načina skladištenja povećan je rizik za osiguranje i zaštitu zaplijenjene imovine do momenta prodaje.

Pored toga, ne vode se potpune evidencije o prodaji imovine, zbog čega se ne može potvrditi kada je i koliko puta određena imovina bila predmet prodaje.

Također, ne provodi se efikasna prodaja kojom bi se omogućila naplata duga, jer je ostvarena prodajna vrijednost niža i do 45% od procijenjene vrijednosti u momentu zapljene s obzirom na to da je većina realizovana putem direktne prodaje.

Napominjemo da je obaveza da se direktna prodaja objavi samo u poreznom uredu koji vrši prodaju, zbog čega je ograničena mogućnost prijave većeg broja ponuđača, što ima za posljedicu nižu prodajnu vrijednost.

S obzirom na to da Pravilnikom o procedurama prinudne naplate poreznih obaveza nije definisana obaveza oglašavanja aukcije i direktne prodaje putem printanog i elektronskog medija, te nije predviđena mogućnost provođenja online aukcije, ne možemo potvrditi da je proces prodaje zaplijenjene imovine proveden transparentno i da se postigla najpovoljnija prodajna vrijednost.

Zbog navedenog ukupno je realizovana prodaja zaplijenjene imovine u toku 2023. godine procijenjene vrijednosti 24.409.306 KM, a ostvarena je prodajna vrijednost od 11.081.583 KM”, istaknuto je u izvještaju revizora.

Raport

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica