Mušić o napadima u BiH: Nema elemenata da se terorizam pripiše jednom narodu!
Maloljetnik je prije nekoliko noći u policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi ubio jednog policajca i teško ranio drugog.
Ubijen je Ozren Maran iz Bosanskog Novog, dok je ranjen policajac Avdo Hasanović iz Bosanske Krupe. Ubica je uhapšen, a napad je okarakteriziran kao terorizam. Safet Mušić, stručnjak za sigurnosna pitanja, za Hayat.ba je prokomentirao trenutna dešavanja, te probleme sa kojima se Bosna i Hercegovina već dugi niz godina suočava.
– U nekim slučajevima se i slična djela nisu okarakterisala kao djelo terorizma. Također, bilo je slučajeva da se neka djela koja su imala više žrtava nisu okarakterisala kao terorizam. Dosta je do procjene onih koji su zaduženi za istražne radnje. Najjednostavnije je da se još sačekaju nalazi istrage i tada će biti jasnija slika – započeo je Mušić.
U BiH imamo problem sa radikalizacijom, tvrdi Mušić. Kako se moglo očekivati, mnogi političari nisu propustili priliku da napad iskoriste za svoje političke ciljeve. Jedan od njih je i Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta RS.
– Uspjeli smo da napravimo Republiku Srpsku pojmom stabilnosti i sigurnosti za ljude. Nama ne prijeti ništa iz Republike Srpske nego nam prijeti ovo što dolazi, radikalno motivisano islamom, iz FBiH – rekao je Dodik.
Dodao je da ne isključuju mogućnost da će neki, kako je kazao, radikalni pripadnik islama nešto učiniti u RS ili pokušati nešto da uradi, ‘jer se oni edukuju na tu vrstu priče’, rekao je Dodik.
Safet Mušić je prije sedam godina radio istraživanje vezano za radikalizaciju u kojem je utvrdio da je to problem koji je tada bio prisutan i koji će nas dočekati u budućnosti. Dakle, radikalizacija je sigurnosni izazov koji traje.
– Naši političari koriste ovakve i slične situacije za političke svrhe. To imamo još od 2012. godine, od pojave tzv. ‘Islamske države’ da su čitavi timovi ljudi zaduženi za propagandu na štetu države BiH i Bošnjaka kao naroda. Štetu trpi, ne samo Bošnjaci, nego i čitava država jer dolazi u jedan negativan kontekst iako je BiH u startu kada su se pojavili masovni slučajevi terorizma u Evropi i svijetu odmah bila član te antiterorističke koalcije i dala značajan doprinos u borbi protiv terorizma. Naše agencije su dobile određene pohvale za angažovanje u borbi protiv međunarodnog terorzima. Nema elemenata da se bilo kakav terorizam vezuje za narod, religiju… BiH ima dobre rezultate u suprotstavljanju terorizmu i terorističkoj prijetnji. Rezultatima na terenu se pokazuje da je država i dalje na tom putu i da je BiH spremna da sa svima sarađuje kada su u pitanju djela koja se mogu povezati sa terorističkom aktivnosti – istakao je Mušić za Hayat.ba.
Što se tiče borbe protiv terorizma, Mušić podsjeća da Bosna i Hercegovina ima Strategiju za prevenciju i borbu protiv terorizma.
– To je početni dokument koji je dosta pomogao u identifikaciji terorističke prijetnje i samog ekstremizma koji u nekim slučajevima vodi u terorizam. Navodi se i desničarski ektremizam. Poznato je da naše sigurnosne agencije realizuju te mjere koje su u njihovoj nadležnosti. Kada se govori o policijskim i sigurnosnim agencijama, u djelima koja su povezana sa terorizmom, dosta dobro sarađuju. Veći je problem u političarima i nerazumijevanju te problematike onda i pokušaju da jedni drugima prebacuju opasnosti od određenih vrsta ektremizma. Pojedinci jedva dočekaju da se nešto loše desi u nekoj oblasti pa da to prebace drugoj strani – rekao nam je Mušić.
POVEZANE OBJAVE