Paradoksi bh. pravosuđa i zakona: Slomio supruzi vilicu i dobio odštetu od BiH

Paradoksi bh. pravosuđa i zakona: Slomio supruzi vilicu i dobio odštetu od BiH

Zbog presude Suda u Strasbourgu kojom je oslobođen Kakanjac koji je pretukao suprugu, oslobođeni su deseci sličnih nasilnika.

Adnan Muslija “upao“ je u stan svoje bivše supruge M. D. u Kaknju i pretukao je pred malodobnom djecom. Osim što ju je davio, “nabio šljive” ispod oka i natukao rebra, nesretnici je šakama slomio i vilicu. A onda je, desetak godina kasnije, on dobio hiljade maraka odštete od BiH sa zateznim kamatama. Presude protiv njega su poništene, piše Faktor.

Sud u Strasbourgu

Muslija je prvo prekršajno odgovarao za “remećenje javnog reda i mira” i platio kaznu od 150 KM. Nakon što se utvrdilo kako je njegova bivša supruga u ovom porodičnom nasilju zadobila i teške tjelesne povrede, njega je sud i krivično gonio i osudio. Kaznu zatvora je zamijenio za novčanu od 9000 maraka. Žalio se sudovima u BiH, a i Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Tamo je dobio presudu, jednoglasno, kojom mu BiH mora isplatiti novčanu odštetu, poništiti presude protiv njega te, što je najvažnije, BiH mora prekinuti praksu da se osobama sudi za isto djelo i u prekršajnom i u krivičnom postupku. Muslija je završio fakultet, napustio BiH, a navodno završava i doktorat u Zagrebu.

BiH je ostavio zadatak da ispuni presudu suda u Strasbourgu, odnosno riješi preklapanja u prekršajnim i krivičnim postupcima, a takvih je stotine, od upravnih postupaka, carinskih prekršaja, slučajeva narušavanja javnog reda i mira, sigurnosti saobraćaja…

Obustavljanje istraga

Vijeće ministara BiH ovog je mjeseca, godinu nakon probijanja roka, krenulo u provođenje ove presude. Na čelu Radne skupine je Željka Radović, glavna tužiteljica Okružnog tužilaštva u Doboju i članica Visokoga sudskog i tužilačkog vijeće BiH. Radović za Faktor kaže kako i danas i prekršajni i krivični zakon prepoznaje, na primjer, “nasilje u porodici”.

–Za isto presuđeno djelo se ne može dva puta odgovarati. Tu presudu iz Strasbourga mi moramo provesti i ići u izmjene Krivičnog zakona BiH. Moramo napraviti pravu analizu gdje je moguće preklapanje prekršaja i krivičnog djela. To je dugotrajan proces – kazala je Radović za Faktor.

U međuvremenu se, istaknula je, često događaju situacije gdje se protiv nekog podigne optužnica za neko krivično djelo, a onda njegov advokat uredno prikaže kako je on već prekršajno odgovarao za isti događaj.

Mi kao tužioci sad, zbog ove presude, moramo obustaviti istragu – kazala je Radović i naglasila da se taj posao mora hitno završiti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE